uniGISopen Alapítvány

a Nyitott Térinformatika Oktatásért
Továbbképzések

Az Alapítvány egyik legfontosabb célja, hogy támogassa a korszerű térinformatika oktatási módszerek és technológiák elterjesztését, mind a felsőoktatásban, mind a közoktatásban;
Évi rendszerességgel tartunk hosszabb-rövidebb továbbképzéseket, workshopokat a kapcsolódó technikumok számára. Ezek közülkiemeljük a 2019/20-ban megszervezett eCAD tanfolyamot, és a 2022/23-ban tartott távérzékelési tanári továbbképzést.
Számítógéppel segített tervezés oktatói továbbképzés (eCAD)
  • A középfokú földmérő, földügyi és térinformatikai szakképzés területén fontos alapozó tudásterület a számítógéppel segített tervezés (CAD). A CAD ismeretek a jelen és jövőbeni szakképzési dokumentumokban két területen jelenik meg. A szakképzésben résztvevőknek el kell sajátítaniuk a számítógéppel segített tervezés alapjait, és alkalmazási lehetőségeit.
    Szükségessé vált egy olyan komplex CAD digitális tananyag kialakítása, mely bemutatja és segít elsajátítani a CAD szoftver használatát. A CAD ismeretek alapjainak elméleti bemutatását követően a minta és gyakorló feladatokkal, majd esettanulmányokkal segíti az önálló tanulási folyamatot.
    A CAD-ismeretek tudásterület tartalma teljes mértékben lefedi, illetve néhány területen meghaladja az Országos Képzési Jegyzék szerinti, Földmérő, földügyi és térinformatikai szakképzés dokumentumaiban megfogalmazott szakmai tartalmakat.
    Az eCAD, e-Learning keretrendszere a nyílt forráskódú, ingyenes licenc alatt terjesztett Trello platform. Ez biztosítja az eCAD tananyaghoz való internetes hozzáférést, az anyag kooperatív módon történő folyamatos bővülését és megújulását.

A tananyag a középfokú földmérő, földügyi, térinformatikai szakképzés szaktanárainak bevonásával készül, a tesztelést, a szaktanárok és tanulók közösen végzik. Az eCAD kiegészül minőségbiztosítási és tanulás-módszertani részterületekkel is.

Drónok precíziós használata
  • A képzés célja: Elméleti és gyakorlati szakmai továbbképzés biztosítása a középfokú agrárszakképzés területén. A képzés célcsoportja Középfokú agrárszakképzésben dolgozó szaktanárok, oktatók
  • A képzés során megszerezhető kompetenciák a következők:
    • A drónok használatának jogszabályait betartva előkészíti za adatgyűjtést, repülési tervet készít
    • Ismeri a drónok működési elveit, technikai lehetőségeit és használatát
    • Ismeri a felvevő kamerák típusait, jellemzőit és gyakorlati beállításait
    • A drónnal történő terepi adatgyűjtést végrehajtja
    • Az elkészített digitális felvételek adatminőségét értékeli és elvégzi a képjavításokat
    • A digitális képeket képfeldolgozó szoftverrel feldolgozza
    • A nyert adatokat értelmezi, ezekből térképet, 3D modellt, jelentéseket készít


Utolsó módosítás: 2023. 05. 30.